Sprawa może wydawać się prosta – zarówno podkład mineralny, jak i mineralny puder to kosmetyki mające sypką (pudrową) konsystencję. Mogłoby się zatem wydawać, że skoro mają taką samą formułę, to i ich właściwości są takie same. Niestety nic bardziej mylnego. Mineralny podkład i mineralny puder to dwa zupełnie róże produkty posiadające odmienne właściwości i pełniące inne funkcje w makijażu.
Podkład mineralny
Podkład (niezależnie czy mówimy o produkcie mineralnym, czy też kosmetyku drogeryjnym o konsystencji płynnej) ma za zadanie wyrównać koloryt skóry i sprawić, by niedoskonałości stały się mniej widoczne. Chodzi o to, by cera po jego użyciu była ujednolicona i optycznie wygładzona. Aplikujemy go na całą twarz, ale metoda nakładania zależy już od formuły konkretnego kosmetyku. W przypadku podkładu mineralnego najlepiej do aplikacji użyć pędzla typu kabuki i sam produkt nakładać cienkimi warstwami poprzez wykonywanie kolistych ruchów.
Zaletą podkładów mineralnych jest ich minimalistyczny skład, który często ogranicza się wyłącznie do 4 komponentów, tj. mika, dwutlenek tytanu, tlenek cynku i tlenki żelaza. Przed kupnem podkładu jednak warto dokładnie wczytać się w INCI, by sprawdzić, czy wybrany produkt jest faktycznie w 100% mineralny i czy składniki pochodzenia mineralnego nie są tylko dodatkiem do innych substancji wchodzących w jego skład.
Krótki skład sprawia, że podkłady mineralne idealnie sprawdzą się nie tylko przy cerze tłustej lub normalnej, ale z powodzeniem mogą po nie sięgnąć także osoby o cerze wrażliwej i problematycznej. Do tego dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku gwarantują ochronę przeciwsłoneczną na poziomie SPF15.
Kupno konkretnego podkładu związane jest wyborem odpowiedniego odcienia, co może być zadaniem nieco onieśmielającym. Marki mineralne mają zazwyczaj bardzo mocno rozbudowaną gamę kolorystyczną, jednak wiele ma w swojej ofercie także wersje mini, dzięki czemu można przetestować dany odcień przed kupnem pełnowymiarowego opakowania. Więcej na temat wyboru idealnego koloru podkładu znajdziesz w naszym artykule: https://www.blog.costasy.pl/dobor-odcienia-i-aplikacja-podkladu-mineralnego-krok-po-kroku/
Puder mineralny
O ile główną funkcją podkładów jest ujednolicenie cery, o tyle pudry mają za zadanie z jednej strony utrwalić makijaż (tak żeby wcześniej nałożony podkład mógł dłużej spełniać swoje zadanie), z drugiej natomiast dać dodatkowy efekt (tj. zmatowić lub delikatnie rozświetlić cerę).
Pudry mogą mieć konsystencję sypką bądź prasowaną oraz mieć w sobie lekki pigment lub być zupełnie transparentne. Te mineralne są sypkie i nawet jeśli mają delikatny pigment nie zmieniają koloru podkładu. Ich zaletą – podobnie jak w przypadku podkładów mineralnych – jest ultra prosty skład, który może ograniczyć się do dwóch komponentów. Najlepiej nakładać je dużym puchatym pędzlem – tutaj nie sprawdzi się zbity kabuki, bo puder to produkt, którym nie budujemy krycia. To również kosmetyk, który możesz nałożyć tylko na wybrane partie, tj. strefa T (czoło, nos i broda) lub policzki.
Wybór konkretnego pudru mineralnego jest też zazwyczaj o wiele prostszy niż wybór podkładu, bo zależy on od rodzaju naszej cery. Przy skórze przetłuszczającej się postaw na puder matujący, z kolei do cer normalnej, suchej i dojrzałej polecany jest puder satynowy. W składzie pudru matującego szukaj glinki porcelanowej (kaolinu), który ma właściwości absorbujące sebum, natomiast w pudrze satynowym miki, która pięknie odbija światło sprawiając tym samym, że cera jest bardziej promienna. Co istotne, zarówno puder matujący, jak i satynowy (jedwabisty) może być użyty jako baza pod podkład mineralny.
Reasumując, podkład służy do ujednolicenia koloru cery, puder natomiast to produkt wykończeniowy i utrwalający makijaż. Oba produkty mogą mieć pudrową (sypką) konsystencję, ale spełniają inną rolę i nie powinny być używane zamiennie, chociażby z tego względu, że puder nigdy nie będzie dawał krycia jak podkład.