Badanie rezonansem magnetycznym polega na wykorzystaniu pola magnetycznego, dzięki któremu uzyskuje się obraz wewnętrznych struktur naszego ciała, które tworzone są m.in.
przez kości oraz tkanki miękkie. Rezonans magnetyczny nazywany też RM lub MRI (magnetic resonance imaging) czerpie z magnetyczności cząsteczek wody w organizmie, a konkretnie protonów zawartych w jądrach wodoru. Otóż fale radiowe sprawiają, że wysyłają one fale zwrotne nazywane właśnie rezonansem, które odbierane są przez system komputerowy, który następnie na ich podstawie przedstawia projekcję poszczególnych narządów człowieka.
Taka forma badania może dotyczyć także naszej głowy, a ściślej mózgu, czaszki i rdzenia kręgowego.
Rodzaje rezonansu magnetycznego głowy
Istnieje kilka odmian rezonansu magnetycznego głowy, które służą do obrazowania struktur i właściwości wewnętrznych naszej czaszki i mózgu.
Angiografia
Badanie Angio-MR jest całkowicie bezbolesnym i bezdotykowym badaniem. Dzięki niemu można zobrazować układ naczyń krwionośnych w danym obszarze naszego ciała. Angiografia głowy pozwala na sprawdzenie, czy nie pojawiły się tętniaki, zwężenia naczyniowe, niedrożności lub malformacje.
Spektostropia
Ta metoda pozwala na zidentyfikowanie biochemicznej struktury danego obszaru w naszym ciele. Spektroskopia jest alternatywą dla biopsji. Dzięki niej można wykryć m.in. guzy mózgu.
Rezonans magnetyczny głowy – co pozwala wykryć?
Rezonans magnetyczny jest badaniem precyzyjniejszym i skuteczniejszym niż tomografia komputerowa. Ponadto jest on zupełnie nieinwazyjny, gdyż nie wiąże się z nim ryzyko napromieniowania tkanek, przez co można wykonywać to badanie z dowolną częstotliwością.
Rezonans głowy przedstawia zrzut tkanki kostnej i tkanek miękkich, które ukryte są za czaszką. Dzięki swojej precyzji umożliwia on na wykrycie takich schorzeń i chorób jak:
guzy mózgu
udary
krwawienia wewnątrzczaszkowe
padaczki
choroby ucha wewnętrznego
choroby narządu wzroku
zaburzenia krążenia czaszkowego
nieprawidłowości rdzenia kręgowego
malformacje naczyniowe
Kiedy wykonywać rezonans głowy?
Jest to badanie, które należy przeprowadzać, gdy tomografia komputerowa nie przedstawia dostatecznie precyzyjnego obrazu, na podstawie którego lekarz mógłby sformułować odpowiednią diagnozę. Poleca się ją także wtedy, gdy u pacjenta pojawiają się zaburzenia hormonalne, gdy podejrzewa się u niego występowanie zwyrodnień w tkance mózgowej i nerwowej lub gdy istnieje ryzyko powstania w pniu jego mózgu zmian rozrostowych.