Stulejka to jedna z najczęstszych dolegliwości intymnych dotykająca mężczyzn w różnym wieku. Polega ona na zwężeniu napletka, które uniemożliwia swobodne suwanie go poza żołądź prącia. Z uwagi na umiejscowienie schorzenia wielu mężczyzn unika wizyt u lekarza, wstydząc się zgłaszać problem. Niestety bagatelizowanie tego z pozoru niewielkiego problemu może mieć nie tylko konsekwencje zdrowotne, ale i prowadzić do obniżonej samooceny oraz powodować problemy w kontaktach intymnych. Jak wygląda leczenie stulejki i na czym polega to schorzenie? Odpowiadamy.
Jak rozpoznać stulejkę?
Stulejka to bardzo częste schorzenie, o którym dokładnie można przeczytać na stronie https://www.leczenie-stulejki.pl, w całości dedykowanej tej chorobie. Stulejka dotyczy napletka osłaniającego żołądź prącia. W przypadku, gdy ten fałd skóry jest zbyt ciasny, jego ściąganie na trzon penisa może być całkowicie niemożliwe lub bardzo bolesne (stulejka całkowita lub częściowa). Prowadzi to do problemów z właściwą higieną intymną oraz kontaktami seksualnymi, a w dalszej perspektywie może powodować inne schorzenia układu płciowego.
Warto również wspomnieć, że wyróżniamy dwa rodzaje stulejki: wrodzona oraz nabytą. Stulejka wrodzona diagnozowana jest u noworodków i zazwyczaj mija wraz z rozwojem anatomicznym układu płciowego. Z kolei stulejka nabyta może powstać w wyniku różnych schorzeń, urazów i zmian hormonalnych w każdym wieku. Wśród najczęstszych objawów tego schorzenia pomagających rozpoznać stulejkę możemy wymienić:
-
ból podczas próby ściągnięcia napletka (np. w trakcie codziennej higieny lub w kontaktach seksualnych);
-
brzydki zapach prącia;
-
nawracające zakażenia układu moczowego oraz stany zapalne penisa.
Jakie są metody leczenia stulejki?
Leczenie stulejki uzależnione jest od jej rodzaju oraz od zaawansowania problemu. W przypadku małych dzieci istnieje ogromna szansa na osiągnięcie większej elastyczności napletka bez konieczności stosowania metod chirurgicznych. By tak się stało, rodzic powinien podejmować próby niezwykle delikatnego odwiedzenia napletka w trakcie kąpieli lub z użyciem specjalnych maści. Oczywiście należy to robić po konsultacji z lekarzem.
W przypadku dorosłych mężczyzn zmagających się ze stulejką nabytą leczenie nie jest już tak proste i wymaga zastosowania nieco bardziej inwazyjnych metod, spośród których wymienić można:
-
chirurgiczną plastykę napletka polegającą na jego nacięciu lub poszerzeniu jego ujścia;
-
częściowe usunięcie napletka (najczęściej jego najwyższej części);
-
obrzezanie, czyli całkowite usuniecie napletka.
Wszystkie z wyżej wymienionych zabiegów chirurgicznych są całkowicie bezpieczne i wykonywane w znieczuleniu miejscowym, które całkowicie znosi ból w trakcie procedury medycznej. Są to również metody małoinwazyjne, po których pacjent może wrócić do codziennego funkcjonowania już po około 2 tygodniach od zabiegu.
Jakie są konsekwencje zaniechania leczenia stulejki?
Nieleczona stulejka może prowadzić do licznych powikłań. Wśród najczęstszych możemy wymienić silny ból i nawracające infekcje intymne, które mogą być przenoszone w tracie kontaktów seksualnych na partnerkę. Bakterie odpowiedzialne za tego typu infekcje mogą być także przenoszone w głąb układu moczowego, co może powodować rozległe zakażenia i poważne choroby.
Stulejka zwiększa także ryzyko powstawania zadzierzgnięcia prącia lub jego załupka, które wymagają szybkiej interwencji chirurgicznej. W bardzo zaawansowanych przypadkach stulejka może nawet prowadzić do pojawienia się nowotworów oraz konieczności amputacji prącia.
Jak zapobiegać powstawaniu stulejki?
Najważniejszym aspektem w zapobieganiu stulejki jest dbałość o prawidłową higienę intymną, która obejmuje codzienne mycie prącia oraz usuwanie mastki gromadzonej pod napletkiem. Warto również dbać o kondycje skóry prącia unikając otarć i ran oraz nosząc przewiewną, bawełnianą bieliznę. Niezwykle istotne jest również prowadzenie odpowiedzialnego życia seksualnego, które chroni przed częstymi infekcjami intymnymi.