Umiejętność zachowania swobody przed obiektywem nie jest domeną każdego modela, zwłaszcza jeśli są nimi osoby, niemające na co dzień nic wspólnego z profesjonalnym pozowaniem do zdjęć. Czasem jednak wystarczy zastosować kilka prostych sztuczek, by pomóc niewprawionym osobom oswoić się z aparatem. Jak to zrobić? Podpowiadamy kilka sprawdzonych w praktyce pomysłów.
Czym jest fotogeniczność?
O tym, że ktoś jest fotogeniczny (lub nie), słyszeliśmy zapewne wiele razy. Co tak naprawdę kryje się jednak pod tym pojęciem? Otóż encyklopedyczna definicja sprowadza fotogeniczność do korzystnego wychodzenia na zdjęciach. Jednak na jakość fotografii i urok modela nie wpływa wielkość nosa i uszu, czy szeroko pojęta uroda.
Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy – chcąc wyglądać ładnie na zdjęciu – za wszelką cenę staramy się ukryć mankamenty, co sprawia, że ujęcia tracą na naturalności. Na stronie https://enroutephotography.eu/ wyraźnie podkreślono, że najważniejsza w fotografii jest subtelność emocji, wrażliwość i historia, zamknięta w fotografii. Radość, szczęście, wzruszenie, a nawet smutek – niektórych emocji nie musimy udawać. I to właśnie na nich warto skupić się, eliminując w ten sposób nienaturalne pozy czy zmyśloną na potrzeby chwil mimikę twarzy.
Jak wykorzystać potencjał krajobrazu w fotografii?
Wykorzystanie elementów krajobrazu pozwala skutecznie rozluźnić atmosferę sprawiając, że zdjęcia zyskują na naturalności. Co więcej, wielu amatorów o wiele lepiej czuje się na zewnątrz, niż w studio fotograficznym, przygotowanym specjalnie do wykonywania fotografii. Zdecydowanie inaczej wyglądają profesjonalne sesje w plenerze.
O jednym z ciekawych rozwiązań przeczytasz w artykule, umieszczonym na stronie https://enroutephotography.eu/blog/reportaze-slubne/slub-na-plazy, w którym poruszono temat ślubów na plaży. Tutaj fotograf może wykorzystać całą gamę możliwości krajobrazu. Radosny bieg po rozgrzanym piasku, pocałunki na tle spienionych fal i romantyczne objęcia w świetle zachodzącego słońca – takie ujęcia w ruchu z pewnością przełamią skrępowanie i pozwolą modelom oswoić się z nową dla nich sytuacją.
Jak oswoić modela z aparatem?
Naturalność i swoboda przed obiektywem przyjdzie nam znacznie łatwiej, gdy będziemy mogli wykonać zdjęcia bez ustawiania, charakteryzowanych póz, a nawet perfekcyjnego makijażu. Jednak fotograf powinien również zaangażować się w proces takiego oswajania. A sposobów na to jest naprawdę wiele. Będzie to chociażby swobodna rozmowa, kilka żartów, rozładowujących napięcie czy też rozpoczęcie sesji od fotografii z dystansu, pozwalającej modelowi na pozbycie się początkowego stresu.
Fotografowana osoba musi poczuć się swobodnie, by pokazać szczere emocje. I to w dużej mierze od fotografa zależy zbudowanie odpowiedniej atmosfery, służącej efektywnej współpracy.
Jak ruch i zabawa wpływają na jakość zdjęć?
Nie zawsze pozowane zdjęcia będą najlepszym rozwiązaniem. Aby nieco rozluźnić atmosferę i oswoić zestresowanego modela z nową dla niego sytuacją, warto zaproponować mu swobodną zabawę. Podskoki, spontaniczne ruchy czy przysiady będą nie tylko formą rozluźnienia, ale również i doskonałą możliwością na zrobienie w pełni naturalnych zdjęć, bez statycznego pozowania. Jeśli jednak takie jest koniecznie, warto zrobić kilka ujęć z rzędu.
Po pierwszej fotografii osoba pozująca z pewnością rozluźni się, myśląc, że zdjęcie zostało wykonane. Jak pokazuje praktyka, dopiero kolejne ujęcia wychodzą w pełni swobodnie i naturalnie, co z kolei wpływa na ich jakość, budując tzw. fotogeniczność, o której wspomnieliśmy już na samym początku poradnika.