Trądzik młodzieńczy jest dolegliwością, która objawia się jako zmiany skórne występujące w postaci czerwonych krostek.
Jest on przypisywany ludziom w młodym wieku, gdyż w wieku dorastania dochodzi do zmian hormonalnych, które mogą wywołać właśnie takie objawy. Jednakże przyczyny pojawiania się go na skórze mogą być różnorakie. Warto wiedzieć, co wywołuje trądzik, by móc go skutecznie wyleczyć lub ograniczyć jego natężenie.
Czym jest trądzik młodzieńczy?
Te wspomniane wcześniej czerwony krostki nazywane są także wypryskami. Mogą pojawiać się nie tylko na policzkach – choć tam występują najczęściej – ale również na czole, nosie, szyi, dekolcie lub na plecach. Jest to dolegliwość, która dotyczy osoby między 11 a 18 rokiem życia. Trądzik powstaje, ponieważ na skórze zaczynają tworzyć się zaskórniki otwarte lub zamknięte. To one właśnie mogą wywoływać stan zapalny, którego efektem jest czerwony wyprysk w postaci krostek. Co ważne, mają one tendencje do szybkiego rozprzestrzeniania się, dlatego też wskazane jest, aby szybko im przeciwdziałać. A żeby wiedzieć, jak należy to robić, najpierw trzeba ustalić przyczynę powstania trądziku.
Jakie są przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego?
Główną przyczyną występowania trądziku młodzieńczego – tak jak zostało to już napisane na początku – są zmiany hormonalne, które nasilają się u osób w wieku dojrzewania. Wtedy w ich organizmie dochodzi do wzrostu poziomu androgenów we krwi, przez co zmianie ulega praca gruczołów łojowych, co z kolei prowadzi do pojawienia się wyprysków skórnych.
Zdarza się też, że przyczyną jest zbyt intensywne rogowacenie w okolicy mieszków włosowych i gruczołów łojowych, a także gromadzenie się w ich pobliżu bakterii.
Istnieje także zależność między miesiączkowaniem, a pojawianiem się trądziku młodzieńczego. U dziewczyn, które przechodzą okres, zwiększa się poziom żeńskiego hormonu, czyli estrogenu, co może zwiększyć prawdopodobieństwo pojawienia się trądziku na skórze.
Przyczyny powstawania tej dolegliwości skórnej nie muszą być związane z hormonami. Trądzik młodzieńczy może być objawem stresu, złej diety, stosowania szkodliwych kosmetyków na skórę, alergii pokarmowej, opalania lub mechanicznego podrażniania skóry.
Jak pozbyć się trądziku młodzieńczego?
Aby móc skutecznie przeciwdziałać trądzikowi młodzieńczemu zaleca się przede wszystkim udanie się na konsultację lekarską. Dermatolog – łódź pozwoli dobrać odpowiednie środki lecznicze i pielęgnacyjne, które usuną wypryski, a także zapobiegną pojawianiu się nowych. Lekarz może zdecydować się na przepisanie kremu, żelu lub maści, lecz w przypadku obfitych zmian skórnych sprawdzić mogą się także leki w formie tabletek.