Wybór kabla do sieci lokalnej to nie lada wyzwanie. Ich prawidłowy dobór to już połowa sukcesu.
Są osoby, które chcą wiedzieć o rodzajach kabli jak najwięcej. Przychodzimy im z pomocą i w tym artykule robimy niewielki przegląd i omówienie kabli ethernetowych i telefonicznych.
Co to jest Ethernet?
Technologia Ethernet to rozwiązania sieciowe, dzięki którym urządzenia mogą komunikować się ze sobą dzięki protokołom, czyli dzięki wspólnemu językowi sieciowemu. Przez złącze Ethernet możemy podłączyć urządzenia w sieć komputerową. Kable na pierwszy rzut oka są identyczne, lecz tak naprawdę różnią się od siebie. Należy zwrócić uwagę na skrętkę, która ma za zadanie umożliwić podłączenie komputera do konkretnej sieci.
Kategoria kabli cat5e jako ulepszona wersja „piątki”
Podział kabli na kategorie daje użytkownikom przydatne informacje, którymi może kierować się w zakupie i montażu. Cat5 czyli kategoria 5 to standard kabla sieciowego Ethernet. Należy wspomnieć, że dziś jest to dość przestarzała wersja kabli i została prawie w całości wyparta przez cat5e. Litera „e” w nazwie oznacza angielskie słowo „enhanced”, czyli „ulepszone”.
Przewody te są bardzo chwalone przez użytkowników sieci domowych. Są dla nich całkowicie wystarczające, a dodatkowo przystępne finansowo. Zachowują kompatybilność wsteczną ze sprzętem Fast Ethernet. Mogą obsługiwać 1 gigabit Ethernet o przepustowości do 100 MHz.
Pozostałe kategorie
Kategoria 6 występuje głównie w sektorze profesjonalnym. Sprawdza się świetnie tam, gdzie mają miejsce duże przesyły danych. Kable te mogą obsługiwać transmisję 10 Gigabit Ethernet przy przepustowości 250 MHz. Koszt takiego okablowania jest zazwyczaj 10-20% wyższy niż cat 5e. Sprawdza się ono w szerokopasmowych transmisjach wideo.
Kable telefoniczne
Kable telekomunikacyjne dzielimy na miejscowe, stacyjne, zakończeniowe, szerokopasmowe, lokalizacyjne, do systemów przeciwpożarowych. Kable telefoniczne przeznaczone do umieszczania wewnątrz budynków oznacza się symbolem YTSKY. Należą do nich również przewody alarmowe oznaczone jako YTDY. Skróty te oznaczają, z jakich materiałów zostały wykonane, rodzaj powłoki i żyłowanie. Kable telekomunikacyjne dzielimy również na ekranowane i nieekranowane.
Ekranowanie daje większą odporność na zakłócenia i zniekształcenia sygnału. Cecha ta powoduje jednak, że takie kable są droższe od nieekranowanych. Należy pamiętać, że kabel telefoniczny nie jest w stanie transmitować danych z taką prędkości, jak kabel sieciowy.
Zawsze istnieje rozległa możliwość wyboru, jeśli chodzi o okablowanie sieciowe. To, co liczy się dla użytkowników, to wysoka wydajność i niska cena. Zrozumienie charakterystyki danej kategorii okablowania pozwoli dokonać lepszego zakupu, który będzie potem dobrze służył i zapewniał szybki i efektywny przesył danych.